Všichni musíme projevit bezpodmínečnou solidaritu. Společně to zvládneme

Prezident Miloš Zeman vydal prohlášení týkající se šířící se epidemie koronaviru. Žádá občany Česka o bezpodmínečnou solidaritu. „Jsem ve svém srdci s vámi všemi,“ řekl.

„Vážení spoluobčané, nyní musíme projevit bezpodmínečnou solidaritu. Prosím, dodržujte všechna nařízení, která vydává Vláda České republiky. Není čas na sobectví, smlouvání a handrkování. Společně krizovou situaci překonáme. Jsem ve svém srdci s vámi všemi,“ prohlásil prezident republiky.

Prohlášení prezidenta republiky ?? pic.twitter.com/t51fDddiIC

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 13, 2020

​Prezidentovo vyjádření k situaci přichází ve stejný čas, kdy vláda po dlouhém jednání oznámila nová opatření pro zadržení šíření koronaviru.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana později zveřejnil na svých sociálních sítích ještě jeden prezidentův citát z minulosti.

„‪Rok 1997. Povodně, kritická situace. Předseda ČSSD Miloš Zeman upustil od kritiky tehdejší vlády. ‪„Když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám,“ (tehdy – red.) řekl.‪ A platí to i dnes!“ citoval Ovčáček prezidenta na Facebooku.

Nová opatření

Českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem na území Česka nad 90 dnů bude zakázáno vycestování z území ČR. Vláda také zavřela hranice pro cizince přijíždějící ze zahraničí.

„Zavádíme a nařizujeme v účinnosti od 16. března 0:00 zákaz vstupu pro všechny cizince s výjimkou cizinců s přechodným nebo trvalým pobytem. Vláda rozhodla, že zakazuje občanům ČR a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem vycestovat z území ČR,” uvedl český premiér.

„Je to velmi tvrdé opatření, ale může zásadním způsobem přispět k zamezení šíření koronaviru,” doplnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Seznam výjimek z omezení cestování je uveden na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jsou tam například řidiči kamionů, autobusů, vlaků či příslušníci záchranných sborů.

Vláda rovněž nařídila povinnou karanténu pro všechny, kteří se vrátí ze zemí, do nichž byl v rámci nouzového stavu zakázán vstup (Čína, Jižní Korea, Írán a Itálie, nově: Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Velká Británie a Švýcarsko).

Na lidi, kterých se týkají výjimky a pracují v příhraničí do vzdálenosti 50 kilometrů, se nařízení o karanténě nevztahuje.