V bouři je rozhodně lepší mít na můstku despotu a nerudného parchanta

Kdysi jsem vyjádřil názor, že „politolog“ je slovo, které slušný člověk ve společnosti nepoužívá. A jak praxe ukazuje, čím více titulů „vědecké“ politologie zleva i zprava, tím je to horší.

Vezměte si takového Petra Fialu. Takto údajně úplně prvního profesora politologie v ČR, původně vystudovaného češtináře a dějepisce, dnes poslance a šéfa do propasti politického zapomnění raketově padající ODS. Přímo krystalický příklad platnosti pořekadla „Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí, a kdo to neumí ani učit, ten to řídí!“. Je fascinující, kam až dokázal vysoce kvalifikovaný politolog, de facto absolutní profesionál v oboru, přivést kdysi suverénně nejsilnější pravicovou politickou stranu v zemi!

Už tento fakt sám o sobě by stál za samostatný výzkum. Jeho závěry by totiž mohly otevřít přímo netušené obzory v oblasti bádání o možnostech použití termínu „politolog“ a „politologie“ při označování jednání a činů konkrétních lidí, zájmových skupin, ba dokonce celých států při jejich nominaci na Darwinovy ceny. Jde však o něco zcela jiného.

Pan politolog v rozhovoru s názvem “Vláda opravdu lhala. Nebudeme pro automatické prodloužení nouzového stavu”, uveřejněném na serveru SEZNAMZPRAVY.CZ., požaduje po vládě v době, kdy se nejen naše země, ale celý svět potýká s pandemií způsobenou virem SARS-CoV-2019, aby se mu zpovídala z dodržování opatření, která naši zemi naprosto prokazatelně drží na jedné z nejnižších smrtností v důsledku nemoci Covid-19 v Evropě. Požaduje, aby se mu zpovídala z problémů s distribucí ochranných pomůcek pro lékaře, policisty a další složky IZS, jejichž zásoby se právě za vlády ODS likvidovaly ve velkém. Místo podpory fungujícím opatřením se snaží z nespokojenosti a strachu lidí vydupat politické body, bez ohledu na jejich (naše) životy.

Probíhající pandemie je podle všech příznaků onou pověstnou černou labutí, způsobující obrat světového vývoje úplně jiným směrem, než se ubíral doposud. S vysokou pravděpodobností nás čeká celosvětová ekonomická krize, doprovázená úpadkem a chaosem, těžce dopadající zejména na občany polokolonií, levných montoven a skladoven, mezi něž se (prokazatelně s vydatnou pomocí ODS) během uplynulých 30 let stihla propracovat i ČR. Tuto krizi nemáme sice ani nejmenší možnost jakkoliv ovlivnit nebo odvrátit, ale máme šanci aspoň něco málo udělat pro zmírnění jejích dopadů na náš život.

Proto jsem i přes veškeré výhrady a antipatie skutečně rád, že premiérem v této přelomové době je právě Andrej Babiš. Představa, že by místo dravého a drsného podnikatele Babiše, zvyklého řešit průšvihy a dostávat se z krizových situací, stál v čele naší země ufňukaný neschopný Fiala, odredovaný zelený pirát Bartoš s “veselým kouřem” v ruce, nebo dokonce někdo jako svého času absolutní lidská nula Sobotka, mě skutečně děsí. Naše země potřebuje činy a rázné kroky. Ne kecy a plané mudrování co by kdyby. Bude potřebovat pomoc a podporu nás všech.

 

Narazil jsem na názor, že miluji Andreje Babiše. Ani náhodou. Uznávat rozhodně neznamená milovat. Ale na rozdíl od politických amatérů a managerských neumětelů z opozice, kteří umí jen kecat, kritizovat a urážet, Andrej Babiš ukázal, že umí i makat, učit se a dělat věci tak, aby fungovaly.

V bouři je rozhodně lepší mít na můstku despotu a nerudného parchanta, který je profesionál, ví, kam se pluje, kde jsou útesy a co s plachtami, než užvaněného slizkého joudu, pro kterého je kosatka druh velryby, starborad promenádní pódium hvězd ve Varech a sextant erotická pomůcka. Který místo pumpování vody nařídí sekat díry do boků lodi, aby voda mohla volně protékat, protože žebřiňákem přece také vzduch volně proudí sem a tam a nic mu neudělá. No a když to nefunguje, zkusmo nařídí odlehčit loď odhozením většiny záchranných člunů. A když ani to nepomůže, dá si jointa, obleče se do nedostatkové záchranné vesty, nechá zničit vysílačku, odkopne děti, ženy a staré lidi, nacpe se do zbývajícího člunu a bez ohlédnutí opustí zdevastovaný vrak i s posádkou a pasažéry.