Komentáře

Volby 2018

Tak už je to zaplaťpánbůh za námi. Komunální volby a senátní volby opět ukázaly, že úplně všechny kandidující politické strany a politická hnutí chtějí jen to nejlepší, mají absolutně geniální program a úžasné osobnosti a jediné co většině z nich chybí, jsou voliči.

Ale popořádku.

Hnutí „BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA“ (BOS) má za sebou rok existence, první celostátní konferenci a také první volební zkušenost. Zkušebním kamínkem byla kandidatura BOS v komunálních volbách. Samostatná kandidátka byla postavena do zastupitelstva v Ostravě, v Ostravě – jih a koaliční v Roztokách u Jilemnice. Ústřední rada hnutí (ÚRH) děkuje všem kandidátům za úsilí, které vynaložili na to, aby se hnutí a jeho program dostaly do povědomí voličů. Děkuje všem svým voličům, kteří volbou kandidátky BOS dali najevo, že našemu programu věří a ztotožnili se s ním. Tentokrát bylo těchto hlasů ke zvolení málo. ÚRH je ale přesvědčena, že vzhledem ke krátkosti existence hnutí a také k vynaloženým prostředkům jsou výsledky odpovídající. a jsou také poučením a východiskem pro další období. V první řadě to budou volby do Evropského parlamentu v roce 2019, ve kterých chce BOS postavit své kandidáty a nezávislé odborníky, kteří mají co říci k evropské politice.

Zajímavé je, jak se všechny strany a hnutí, které alespoň nějak ve volbách uspěly, přetahují o to, kdo vlastně vyhrál. Počítají jen hlasy a zapomínají započítat svůj koaliční potenciál. ODS se zlobí, že je obcházena v Praze, ale totéž ODS dělá hnutí ANO v Brně. V tomto handrkování o moc jaksi strany a hnutí zapomněly na voliče a na své předvolební sliby. Tímto svým počínáním dokazují, že v senátních, ale i v komunálních volbách nepropadly jen ČSSD, KSČM a ANO 2011, ale i ty politické strany a hnutí, kterým se více, či méně podařilo obalamutit voliče.

A poznámka na závěr. Čekali jsme, že se do letošních voleb nebude promítat vyhrocená situace na sněmovní půdě, že volby budou o konkrétních komunálních tématech a o důvěryhodných osobnostech. Opak byl pravdou. Zkusme to do budoucna změnit. Ve volbách do europarlamentu se pojďme bavit o Maastrichtské smlouvě, o Smlouvě o fungování Evropské unie, o politice EU, o europarlamentu, evropské radě, o úloze a vlivu České republiky v unii a také o osobnostech, kteří jsou schopni hájit zájmy České republiky, její jednotnou zahraniční politiku a nesmí upřednostňovat stranické zájmy nad státními.

Ještě jednou děkujeme našim voličům a blahopřejeme ke zvolení novým zastupitelstvům i 27 novým senátorům.

Ústřední rada hnutí BOS.